
Nieskomplikowany przepis na chleb żytni, lecz tym razem nie razowy – ale jasny, z mąki żytniej chlebowej typ 720. Smaczny chleb o wilgotnej, gąbczastej i elastycznej strukturze. Nie wymaga długiego wyrabiania, wystarczy składniki wymieszać łyżką. Polecam zwłaszcza osobom początkującym w temacie wypieków pieczywa na zakwasie.
Składniki
Składniki na zaczyn
- 150 g mąki żytniej chlebowej typ 720
- 150 g wody
- 1 duża łyżka zakwasu żytniego
Składniki na zaczyn wymieszać dokładnie i pozostawić przykryte w temperaturze pokojowej na ok. 12 godzin. Można zaczyn pozostawić w zwykłym pojemniku plastikowym z przykrywką. Najlepiej zaczyn przygotować wieczorem dnia poprzedzającego wypiek.
Składniki na ciasto właściwe:
- cały zaczyn z dnia poprzedniego
- 400 g mąki żytniej chlebowej typ 720
- 400 g wody
- 2 łyżeczki soli
Przygotowanie
Mąkę połączyć z solą, wodą i całym zaczynem przygotowanym dzień wcześniej. Całość wymieszać łyżką. Konsystencja ciasta powinna być raczej luźna, tak aby można było mieszać łyżką (można dodać ewentualnie trochę więcej mąki lub wody w celu osiągnięcia pożądanej gęstości) – jak na zdjęciu poniżej.
ciasto po wyrobieniu
Ciasto, od razu po wymieszaniu, przełożyć do formy o wymiarach 30 cm x 10 cm, wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej olejem i wysypanej np. otrębami. Całość szczelnie przykryć folią spożywczą i pozostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na ok. 1,5-2 godzin lub do czasu aż ciasto urośnie niemal do brzegów formy.
Pieczenie
Piekarnik nagrzać do temperatury 210 stopni C, program „góra + dół”.
Włożyć chleb do gorącego piekarnika (usuwając wcześniej folię spożywczą) i piec ok. 40-50 min lub do czasu gdy chleb będzie ładnie zarumieniony, a postukany od spodu będzie wydawał głuchy odgłos.
Galeria
Witam.
Piekę właśnie swój pierwszy w życiu chleb.
Zakwas dokarmialem ponad tydzień.
Skorzystałem z tego przepisu.
Dodałem mniej wody do ciasta właściwego- ok. 330 gr.
Ciasto wyrosło cudownie..
Wlozyłem właśnie do piekarnika..
Zobaczymy jaki będzie efekt po upieczeniu :)
Dam znać
Ale emocje… :)
Dziś piekę ten chleb po raz kolejny i jestem pewien, że jak od samego początku wychodził tak znów wyjdzie świetnie. Moje modyfikacje: 300g mąki na ciasto zamiast 400 – bo tak bardziej pasuje pod rozmiary mojej formy i zaledwie 250g wody. Początkowo dawałem 300 ale chleb miał tendencję do „lekkiej zakalcowatości” u dołu. Do kompletu 2 łyżki ziaren słonecznika i dwie łyżeczki czarnuszki.
Uwielbiam ten przepis. :D
Witam
Dopiero zaczynam przygodę z pieczeniem chleba, ale ten wyszedł już za pierwszym razem a następne były tylko lepsze.
Widzę, że kilka osób pisało o zakalcu. Moim zdaniem powodem może być zbyt duża ilość wody do ciasta właściwego. Z mojego doświadczenia wynika, że max to 300ml. Ja z reguły daję 250ml + siemię lniane namoczone przez 12h w 100ml wody. Przy większej ilości wody chleb po upieczeniu jest wyraźnie mokry w środku i nieprzyjemnie lepi się do noża.
Dodam jeszcze, że do zaczynu daję 100g mąki 720 i 50g mąki 2000 a duża łyżka zakwasu to u mnie 50g. Cała reszta bez zmian poza czasem wyrastania. Po dwóch godzinach praktycznie nie widać różnicy. Chleb za pierwszym razem rósł 12h mimo temperatur powyżej 25 stopni. Teraz mam ponad miesięczny zakwas i chleb wyrasta w wyższej temperaturze, ale zajmuje to i tak około 6h zanim podwoi objętość. W pieczeniu już nie rośnie a więc i nie pęka. Przed i zaraz po wyjęciu moczę powierzchnię wodą przy pomocy pędzelka. Dzięki temu skórka robi się błyszcząca.
Mam nadzieję, że moje wskazówki się komuś przydadzą.
Pozdrawiam
Ratunku, na pomoc! ;)
No dobra bez przesady …
Chlebek rósł 8 godzin [opornie], w piecu był 50 min. Niestety wyszedł lekko zakalcowaty.
Zastanawia mnie jedna rzecz, mianowicie: jaką konsystencje ma mieć wyrobione ciasto, do czego ją porównać? Konsystencja ciasta na pizze[twardsza], konsystencja ciasta ucieranego[leista]????
Moje ciasto było zbitą kluchą przy 400ml wody, więc dolałem na oko.
Teraz zastanawiam się czy może miała być taka klucha???????????
Witaj, tak jak napisałam – konsystencja ciasta powinna być raczej luźna, tak aby można było mieszać łyżką. Nie powinna być jednak zupełnie płynna. Dla ułatwienia załączyłam zdjęcie. Być może nie oddaje ono w pełni konsystencji ciasta, ale daje jakiś obraz. Wiele osób ma z tym chlebem problem. Można dodać odrobinę mniej wody. Różnice wynikają najczęściej z wilgotności mąki. Pozdrawiam
to już nie wiem… moje ciasto było takie jak piszesz, kurcze co więc zrobiłem źle..?
Wody dałem może pół litra, bo przy 400 ml nie dało się mieszać, tylko zagniatać.
Oczywiście chleb da się zjeść po wcześniejszym podsuszeniu. Już połowę zjadłem;)
Pozdrawiam
Generalnie jasna mąka żytnia nie należy do moich ulubionych. Już lepiej pracuje mi się z żytnią razową :) Nie zniechęcaj się. Może spróbuj najpierw taką mąkę wysuszyć. Wstaw ją np. w szklanej misce do piekarnika nagrzanego do ok. 70 stopni C na jakieś 15-20 minut. Zamieszaj ją w tzw. „między czasie” kilka razy. I użyj jak wystygnie. A jak nie pomoże to zmień producenta mąki. Albo skorzystaj z innego przepisu ;) Pozdrawiam
Wczoraj piekłem ten chleb i niestety wyszedł zakalec. Co może być tego przyczyną? Chlebek rósł niecałe 2h, dotarł prawie do brzegów blaszki. Wyrósł pięknie, w środku dziura i zakalec. Próbowałem drugi raz go wstawić na 20 min do 210*C ale nic nie pomogło.
Proszę o wskazówki co mogło byc nie tak.
Pozdrawiam
Adam
Przeczytaj proszę komentarze poniżej. Niektórym ten chleb nie wychodzi. Spróbuj dodać do niego mniej wody. Pozdrawiam
A jak długo stał twój zakwas po dokarmieniu?
Witam, dlaczego moj chlebek ciagle sie „otwiera”? Chodzi mi o gore chleba..taka rozwalona jest..moze powinnam czymś ta gore posmarować? Pozdrawiam
Witam, dlaczego zawsze górna skórka sie „otwiera” robi sie taki rozwalony..pozdrawiam.
Chleb wyszedł przepyszny. Ja jednak nie miałam dużo mąki chlebowej więc dodałam orkiszowej. Mam pytanie: Czy mogę zamiast mąki żytniej chlebowej użyć pszenną chlebową? Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam :)
Tak, możesz.
Mi też zawsze wychodził tylko wczoraj coś poszło nie tak… 😔po przekrojeniu u góry po całości chleba była dziura na dwacm.potem kawałek dobrego chleba, a na samym dole zakalec… Co zrobiłam nie tak? Może za długo wzrastał? 3,5 godz .
Z mojego doświadczenia z chlebem razowym wynika, że dziura się robi wtedy, gdy w cieście na chleb jest za dużo wody.
Ja piekę ten chleb od wielu miesiecy i wychodzi mi zawsze. Dodatkowo wzbogacam go ziarnami i jest pyszny. Tylko czas wyrastania jest różny. Rosnie mi zwykle od 2 do nawet 3 godzin, ale jeszcze się nie zdarzyło, żeby nie wyszedł.
Jak na chłopa to jestem dumny, że wyszedł prawdziwy chleb pachnący jak to niegdyś bywało, a w kuchni jak w piekarni, coś fantastycznego. Zauważyłem, że 2 łyżeczki soli to trochę za dużo no i chyba przesadziłem z wodą wyszedł dość ciężki i mokry,chyba że powinienem odczekać aż jeszcze odparuje ale nie mogłem się oprzeć i jakoś dziwnie połowa znikła. Wyobrazcie sobie że to była moja pierwsza
rzecz którą kiedykolwiek upiekłem pochodzenia mącznego, jutro chyba znów upiekę.