
Chleb mieszany. Jest to chleb przygotowywany podobną techniką jak w przepisie na Chleb do żurku – na drożdżach. Zmieniłam jedynie mąkę – dodałam mąki razowej i zmniejszyłam nieco proporcje, tak by dostosować je do formy keksówki, choć można go też upiec w formie bochenka. Lubię takie chleby, przygotowane z niewielkim dodatkiem drożdży, które rosną jak szalone. Wychodzi naprawdę duży chleb. I jest niesamowicie smaczny.
Składniki
- 500 g mąki pszennej typ 480 lub 550
- 300 g mąki pszennej razowej typ 1850 lub 2000
- 600 g ciepłej wody (ale nie gorącej)
- 2 łyżeczki soli
- 3 g suszonych drożdży (1 niepełna łyżeczka) lub 6 g świeżych drożdży
- 100 g słonecznika
- 20 g czarnego sezamu (można użyć białego)
Przygotowanie
Oba rodzaje mąki połączyć z ciepłą wodą. Wyrabiać 2-3 minuty, tylko do połączenia się składników. Miskę przykryć ściereczką i pozostawić na 20-30 minut.
Po tym czasie do mąki dodać drożdże (jeśli używamy drożdży świeżych należy je najpierw rozpuścić z 1 łyżką letniej wody), sól i ziarna. Zagnieść ciasto (ręcznie ok. 10 minut, mikserem z hakiem chlebowym ok. 6-7 minut). Ciasto po wyrobieniu powinno być miękkie i elastyczne, ale wciąż powinno dość mocno lepić się do dłoni. Nie należy dodawać więcej mąki, takie ma być.
Ciasto przełożyć do miski wysmarowanej olejem i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 3 godziny (w tym czasie ciasto należy kilkukrotnie rozciągnąć – na początku mniej więcej co pół godziny, a później już co godzinę). Podczas rozciągania ciasto może pozostawać w tej samej misce (nie trzeba go wyciągać na blat). Najlepiej rękę wysmarować oliwą lub wodą i ciasto zagarnąć od dołu i lekko wyciągnąć do góry, składając je jak kopertę. Trzeba to zrobić kilka razy. Chodzi o to by rozciągając wzmocnić strukturę ciasta.
UWAGA – Nie należy się mocno przejmować początkową konsystencją ciasta, ono ma być mocno kleiste. Konsystencja ciasta powinna stawać się coraz mniej lepka podczas każdego kolejnego składania. Oczywiście, jeśli ciasto będzie się zupełnie rozlewało to można podsypać trochę więcej mąki, ale trzeba pamiętać że im mniej mąki, tym lepiej.


Po tym czasie ciasto przełożyć do formy o wymiarach 35 cm x 12 cm, wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej olejem i wysypanej np. otrębami. Chleb można jeszcze posypać ziarnami. Całość przykryć np. folią spożywczą lub zawinąć w zwykłą reklamówkę i pozostawić w cieple na ok. 30 minut, lub do czasu gdy ciasto wyrośnie do brzegów formy. Ciasto może urosnąć szybciej, zależnie od temperatury otoczenia.


Pieczenie
Piekarnik nagrzać do temperatury 230 stopni C, program „góra + dół”.
Wyrośnięty chleb wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok. 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 200 stopni i piec jeszcze ok. 40-50 minut.
Dobrze jest chleb wyciągnąć z formy na ostatnie 15 minut, ściągnąć papier do pieczenia (jeśli używaliśmy) i dopiec chleb już bez formy. Gotowy chleb postukany od spodu będzie wydawał głuchy odgłos.
Galeria
Zrobiłam! Hura – pierwszy mój chleb :) Drożdży nie zwiększałam – wyrósł. Smaczny :)
Najlepszy chleb jaki zrobiłem ,jedynie drożdży nie 6gr tylko 20gr stoi kilka dni i nie wysycha , rewelacja.
Wyszedł:) przepyszny
Chleb super, ja wprowadziłem trochę modyfikacji. Po wyrobieniu ciasta od razu wkładam do keksówki. Nie zagniatam (odgazowuje). Wkładam do piekarnika na 40 stopni chleb dorasta do brzegu keksówki (niecała godzina). Wyciągam, nagrzewam jak do pieczenia i ponownie wkładam.
Jeszcze raz polecam przepis
Zdecydowanie najlepszy chleb jaki upiekłem a piekę różne chleby już 11 lat
Zdecydowanie najlepszy jakościowo i smakowo chleb razowy jaki piekłem!
Wyszedł bardzo dobry. Ale dałam mąkę pszenna 650 + żytnia razowa 2000. Słonecznik semie lniane i pestki dyni. A zamiast 6g drożdży dałam 30 g świeżych. Po Tychy zmianach mogę powiedzieć ze pycha 😋😋
piekłem chlebki z roznych przepisow, niestety ten wyszedł nieciekawy. Dwoje znajomych także mowiło ze słabo im też wyrósł, wiec mysle ze przepis niedopracowany
Chleb wyszedł fantastyczny! Rodzina zachwycona. Użyłam garnka żeliwnego do upieczenia. Uprzednio rozgrzalam go w piekarniku i wrzuciłam wyrośnięte ciasto. Dzięki za przepis!
Nie ma szalu ale wyszed