
Ajvar – pasta paprykowa z dodatkiem bakłażana. Genialna pasta paprykowa, delikatnie pikantna o mocno wyczuwalnym wędzonym aromacie (dzięki wędzonej papryce w proszku). Stanowi świetny dodatek do pieczywa, ale nie tylko – doskonale komponuje się również jako dodatek do mięs i serów. Można przechowywać w lodówce przez kilka dni lub przełożyć do słoików i w prosty sposób pasteryzować w piekarniku. Polecam!
Składniki
- 2 kg papryki (głównie czerwonej, ale może też być kilka żółtych)
- 2 średniej wielkości bakłażany
- ½ główki czosnku
- 1 łyżeczka ostrej wędzonej papryki w proszku
- 3 łyżki brązowego cukru
- 8 łyżek octu jabłkowego
- 2 łyżki soli
Przygotowanie
Podana ilość składników wystarcza na 7 słoików o pojemności 0,2 l. Jeśli nie chcemy pasty pasteryzować – najlepiej zmniejszyć podane proporcje.
Papryki umyć, przekroić na pół i usunąć gniazda nasienne. Blachę piekarnikową wyłożyć papierem do pieczenia, ułożyć na niej połówki papryk skórą do góry. Ze względu na ilość papryki konieczne będzie użycie dwóch blach, lub po prostu opieczenie papryki na dwie tury.
Piekarnik nagrzać do temperatury 250 stopni (najlepiej z funkcją grilla) lub z funkcją „góra+dół”. Do nagrzanego piekarnika włożyć blachę z paprykami (na najwyższą półkę) i piec około 20 minut – lub do czasu gdy skóra papryki stanie się czarna.
Papryki po opieczeniu od razu przełożyć do worka foliowego, zawinąć i odczekać ok. 20 minut.
Następnie dokładnie usunąć z papryk czarną skórę. Powinna bardzo łatwo oddzielić się od miąższu.
W piekarniku upiec również bakłażany i całe ząbki czosnku (z łupiną). Bakłażany nakłuć nożem w kilku miejscach i ułożyć na blasze. Dorzucić całe ząbki czosnku i piec w temperaturze 200 stopni C, na środkowej półce piekarnika przez ok. 30 minut – lub do czasu gdy bakłażany staną się bardzo miękkie i pomarszczone. Upieczone bakłażany i czosnek ostudzić.
W blenderze umieścić obraną ze skóry paprykę, miąższ bakłażanów i wyciśnięty z łupiny czosnek (po upieczeniu będzie bardzo kremowy i łatwo da się wycisnąć). Całość zmiksować do pożądanej konsystencji (można zmiksować na zupełnie gładką pastę lub miksując pulsacyjnie – uzyskać pastę w wyczuwalnymi kawałkami warzyw).
Pastę przełożyć do garnka lub patelni z grubym dnem i gotować na małym ogniu, aż masa odparuje wodę i stanie się dość gęsta (mniej więcej przez 1 godzinę). W między czasie do pasty dodać przyprawy i dalej gotować, często mieszając. Należy uważać, aby pasta się nie przypaliła.
Na koniec pastę ewentualnie doprawić do smaku. Zamiast ostrej wędzonej papryki można dodać do pasty np. chilli w proszku, jednak ajvar nie będzie miał wtedy tego charakterystycznego wędzonego aromatu.
Pastę można przechowywać przez kilka dni w lodówce, lub w prosty sposób zapasteryzować w piekarniku, według poniższych wskazówek.
Pasteryzacja
Wyparzanie słoików:
Słoiki umyć i dokładnie osuszyć. Ustawić je na kratce w zimnymi piekarniku. Nastawić piekarnik na temperaturę 130 stopni C. Po osiągnięciu przez piekarnik wymaganej temperatury odczekać 5 minut i wyłączyć piekarnik. Słoiki pozostawić w zamkniętym piekarniku do ostygnięcia.
Pokrywki najlepiej umyć i przelać wrzątkiem.
Pasteryzacja przetworów:
Gorącą pastę przełożyć do wyparzonych słoików i od razu mocno zakręcić pokrywki.
Ustawić słoiki na kratce w zimnym piekarniku i nastawić piekarnik na temperaturę 130 stopni C. Od momentu osiągnięcia przez piekarnik wymaganej temperatury – przetwory należy pasteryzować przez 30 minut. Następnie wyłączyć piekarnik, a słoiki pozostawić w środku do ostygnięcia.
Galeria
Dzięki za przepis, ajvar wyszedł naprawdę super. Dodalam jedynie trochę więcej papryki wędzonej.
Cieszę się i pozdrawiam.